“2010 YGS Soru ve Cevapları” için 1 yorum

 1. YGS TÜRKÇE BÖLÜMÜNDE DE HATALI SORU TESPİT EDİLDİ
  Türkçe bölümünün 20. sorusunda hangi seçenekte anlatım bozukluğu olduğu soruluyor. E seçeneğinde yanlış kullanılan “alacağımız” sözü hemen göze batıyor. Ancak seçeneklere dikkatli bakıldığında C seçeneğinde de anlam belirsizliği olduğu görülüyor. C seçeneği şöyle: “Azimle çalışmanın ne demek olduğunu, onları görünce anladım.”

  Problemin daha iyi anlaşılması için cümleyi kısaltalım: “Azimle çalışma önemlidir.”

  Burada söylenmek istenen “azim ve (ile) çalışma” mıdır yoksa çalışmanın azimle yapılması mıdır?

  Bu soruyu hatalı olarak değerlendiren, Aydın Sınav Dergisi Dershaneleri Türkçe Bölüm Başkanı Kamil BAKİ Bey, sorunun niçin iptal edilmesi gerektiğini şöyle açıklamış:

  2010 YGS bugün yapıldı. Türkçe testinin 20. sorusu çift yanıtlı, yani yanlış.
  Hangi soru dersiniz? Çok ilginçtir ki anlatım bozukluğuyla ilgili olan soru. Sınava girecek öğrencilerin Türkçeyi doğru kullanıp kullanamadığını ölçmeye (!) yönelik bir soru.

  Soru kökü, aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir anlatım bozukluğu vardır, diyor. Doğru yanıt: E. Evet, E seçeneği anlatım yönünden yanlış. E seçeneğindeki cümle ”bizim alacağımız başarı” değil, ”bizim göstereceğimiz başarı” biçiminde olması gerekirdi. Ancak C seçeneği de anlatım yönünden yanlıştır.

  Seçenek şu şekilde: ”Azimle çalışmanın ne demek olduğunu, onları görünce anladım.” Bu cümleye dikkat edilirse bu cümlede birden fazla anlam olduğu görülecektir. Birinci anlam, yapılan çalışmanın biçimiyle ilgili, yani ”azim” sözcüğünün ”ile” sözcüğüyle öbekleşerek zarf görevi üstlenmiş biçimi; ikinci anlam, ”azim” ve ”çalışma” kavramları ile ilgili, yani ”ile” sözcüğünün bağlaç olduğu biçimdir.

  Başka bir söyleyişle, bu cümlede ”ile” (-le) sözcüğünün türü belli değildir. Edat olarak da bağlaç olarak da değerlendirilebilir.

  Sonuç olarak, bu sorunun hem C seçeneği hem de E seçeneği anlatım yönünden yanlış, yani çift yanıtlı bir sorudur. Yetkililere duyrulur.

  Kaynak: http://www.yaziyoruz.net/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir